22 Oct
22Oct

Osoby żyjące w blokach lub kamienicach, o wysokiej bądź niskiej zabudowie, bardzo cenią sobie możliwość korzystania z udogodnień, które zapewnia im infrastruktura osiedlowa. Zazwyczaj część z tych ułatwień jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych, ze względu na ich inną formę poruszania się. Wysokie schody, czy progi uniemożliwiają samodzielne poruszanie się osób na wózku, ale również opuszczenie bloku, czy całego osiedla. Poruszanie się osoby z niepełnosprawnością po bloku może ułatwić montaż windy dla osoby niepełnosprawnej. W obecnych czasach to konieczność.

Winda dla niepełnosprawnych w bloku – ogólna charakterystyka

Starsze bloki pomimo tego, że mogą być wyposażone w windy to podjazd do nich w dużej większości zawiera kilka stopni. To drobna i praktycznie niezauważalna drobnostka dla osoby sprawnie się poruszającej. Dla osoby niepełnosprawnej te kilka stopni to ogromne utrudnienie powodujące barierę nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Pomimo tego, że w takim bloku znajduje się winda, osoba niepełnosprawna może mieć bardzo dużą trudność z opuszczeniem mieszkania.

W podobnej sytuacji są osoby, które mieszkają w niskiej zabudowie wielorodzinnej z trzema lub czterema kondygnacjami i w strukturze budynku nie posiadają windy dla osób niepełnosprawnych.

Dla tych osób, ale również dla wszystkich, które znajdują się w podobnych sytuacjach, gdzie bariery architektoniczne nie pozwalają się swobodnie poruszać rozwiązaniem jest montaż windy dla niepełnosprawnych.

windy dla niepełnosprawnych w bloku

Montaż windy dla niepełnosprawnych w bloku – zalety

Winda dla niepełnosprawnych w bloku to zdecydowanie większa mobilność i swoboda poruszania się takich osób. Dzięki zamontowanej w bloku windzie, mieszkaniec może samodzielnie wyjść z bloku i następnie wrócić do swojego mieszkania. Nie potrzebuje opieki osoby trzeciej, co ułatwia mu codzienne funkcjonowanie. Winda w bloku dla niepełnosprawnych, to zapewnienie pełnego komfortu psychicznego i fizycznego dla wszystkich osób mających problemy z poruszaniem się.

Windy dla niepełnosprawnych w bloku są różne, część z nich może posiadać maszynownie, a część nie. Różnorodność modeli, które dostosowane są do różnej zabudowy sprawia, że montaż windy w bloku dla niepełnosprawnych, który z pozoru jest problematyczny, okazuje się być całkiem prosty w praktyce.

Winda w boku dla niepełnosprawnych – jaką zrobić wewnątrz, a jaką na zewnątrz

Nasza firma Shiro lift proponuję montaż modelu windy Quatro porte na zewnątrz, winda ta może obsługiwać do 4/5 przystanków. Jeżeli chodzi o windy wewnętrzne to możemy polecić Państwu windy Indomo.

montaż windy dla niepełnosprawnych w bloku

Winda dla niepełnosprawnych w bloku – koszt montażu

Koszt każdej windy jest wyceniany indywidualnie, ponieważ zależy od liczby pięter, wysokości bloku, prac montażowych i rodzaju wybranej windy. Nie ma możliwości określenia, jaki będzie koszt windy dla niepełnosprawnych w bloku, jednak z naszych doświadczeń wynika, że zwykle montaż windy w bloku wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt ten jest wymiernie duży, dlatego możecie Państwo ubiegać się o udział w programie finansowym, którego nasza firma jest realizatorem. Pomysłodawcą programu „Fundusz Dostępności” jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W lutym bieżącego roku została podpisana pierwsza umowa na montaż windy dla niepełnosprawnych w bloku, którego mieliśmy przyjemność być realizatorem. Budynek mieszkalny, w którym firma Shiro Lift zamontowała windę dla niepełnosprawnych znajduje się w Warszawie na ulicy Kolbegra 8. Budynek zamieszkuje trzydzieści osób, z czego dwie są niepełnosprawne. Zamontowana winda jest dla nich dużym ułatwieniem. Wspólnota otrzymała pożyczkę ok. 200 000 zł, którą przeznaczono na zakup windy, jej montaż oraz dodatkowe prace architektoniczne i wyburzeniowe. Otrzymana pożyczka na montaż windy do bloku jest bardzo atrakcyjna ze względu na niebywale niskie oprocentowanie oraz okres karencji w spłacie.

Fundusz Dostępności to bardzo atrakcyjna forma pomocy przy zakupie windy dla niepełnosprawnych do bloku. Dzięki niej można zamontować w budynkach windy dla niepełnosprawnych rampy i poręcze dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Co ważne pożyczka nie ma maksymalnego limitu, a okres jej spłaty można rozłożyć na 20lat, przy bardzo niskim oprocentowaniu wynoszącym 0,15 procent w skali roku.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.