30 Apr
30Apr

winda do domu bez szybowa

Cytując pierwsze zdanie z Wikipedii, czym jest winda: Winda to dźwig, wyciąg pionowy, potocznie winda – zainstalowana na stałe dźwignica, poruszająca się wzdłuż prowadnic w pionowym lub pochylonym szybie dźwigowym, służąca do transportu osób lub towarów.

My na to patrzymy inaczej, ale też dużo prościej. Winda jest urządzeniem, które ma pozwolić ludziom swobodne i bezpieczne przemieszczanie się między poziomami domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. 

Shiro lift w pierwszej kolejności stawia na bezpieczeństwo. W tym artykule opisujemy rodzaje wind oraz ich zalety i wady w bezpiecznym użytkowaniu.

Windy do domu rozróżniamy ze względu na typ szybowy i bez szybowy oraz na rodzaje napędu.

Najprostszymi rozwiązaniami są windy bez szybowe. Nie zawsze każde urządzenie da się zamontować w dowolnym miejscu i domu. Najbezpieczniejszymi urządzeniami są windy hydrauliczne typu: home lift VM, Home Lift VE, Home lift Elesse. Najważniejszym zabezpieczeniem windy hydraulicznej jest siłownik, w którym zawsze jest zamontowane certyfikowane zabezpieczenie, które w ułamku sekundy zatrzyma windę w przypadku przecięcia lub nieszczelności przewodu olejowego. Jednak takie sytuacje są sprawdzane tylko i wyłącznie w trakcie montażu windy i testowane co 2 lata w trakcie przeglądów. Shiro Lift zawsze dodatkowo zabezpiecza przewód olejowy miedzy silnikiem, a siłownikiem aby nigdy taka awaria nie miała możliwości wystąpić. Ponieważ przewód olejowy jest bardzo ważnym elementem windy zalecamy jego wymianę co 25 lata. Oczywiście nie trzeba obligatoryjnie go wymieniać, jednak jest to działanie zalecane. Ten model windy jest też bardzo popularny w przypadku wind używanych. Na rynkach światowych można znaleźć urządzenia 20 letnie, które działają bez problemu i nadal są sprzedawane i montowane w innych miejscach. Firma Wessex, która produkuje windy do domu VM, VE oraz Elesse została założona 1976 roku i dzisiaj jest liderem na rynku rozwiązań bez szybowych. Gwarantując najwyższa jakość oraz niezawodność.


Ważne aby zaznaczyć, że na rynku Polskim pojawiają się rozwiązania podnośników śrubowych z nakrętką. To rozwiązanie również w branży motoryzacyjnej gdzie używa się do podnoszenia i opuszczania samochodów. Jest to jednak rozwiązanie bardzo głośne oraz wymaga aby przeglądy były częste i  profesjonalne, gdyż ten mechanizm nie zapewnia takiego samego bezpieczeństwa jak windy hydrauliczne. To urządzenie nie posiada odpowiednich zabezpieczeń i jak pokazują przykłady z Polski i zagranicy tego typu windy często spadają, co może stanowić zagrożenie dla człowieka.  W naszej ocenie windy te nie spełniają swojej roli w użytku domowym.

Winda bez szybowa o napędzie linowym z maszynownią nad kabiną

Kolejnym rozwiązaniem do użytku w domu, który nie dawno pojawił się na rynku to winda bez szybowa o napędzie linowym z maszynownią nad kabiną. Produkty te pomimo tego, że kuszą niższą ceną i profesjonalnym designem mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.  Produkt ten tworzony jest na skalę masową, nie posiada indywidualnych dostosowań do montażu. Jedyne miejsce gdzie może zostać zamontowana winda tego typu to dom prywatny, ze względu na to, że winda jest bardzo awaryjna i wystarczy zacząć przemieszczać się po kabinie aby wywołać awarię może być to niewygodne i niebezpieczne rozwiązanie. Jeśli jeszcze zostanie zamontowana pełna kabina to w przypadku awarii zostajemy zamknięci w szczelnej szklanej klatce bez możliwości wyjścia. Stopień zagrożenia jest zależny od miejsca zacięcia.

Część z osób posiadających budynki mieszkalne decyduje się na montaż tylko jednej formy połączenia parteru z piętrami, czyli wybiera windę lub schody. Montaż windy, który nie ma alternatywy w postaci schodów to dość ryzykowne rozwiązanie. Jeżeli użytkownik mieszka sam, a winda ulegnie awarii nie będzie mógł on wezwać pomocy, a ewentualne osoby chcące mu jej udzielić mogą nie mieć możliwości dostania się do domu.  

Zalety wind hydraulicznych

Dlatego wybierając windę do domu zawsze proponujemy naszym klientom windę hydrauliczną. Winda do domu VM, VE i Elesse ma możliwość zamontowania maszynowni poza domem i w najgorszym przypadku zawsze ktoś będzie mógł pomóc użytkownikowi windy z zewnątrz. Jednak to są scenariusze ostateczne. Ponieważ Home Lift VM, VE i Elesse posiadają wiele zabezpieczeń. W przypadku gdyby zabrakło prądu nasze windy mają system bateryjny, który zawsze sprowadzi windę na dół. Jeśli to nie zadziała jest guzik awaryjnego zjazdu w kabinie. W przypadku tej windy nie ma możliwości utknąć miedzy piętrami, a winda jest tak prosta, że może być użytkowana przez kilkuletnie dzieci bez obawy, że coś im się stanie.

Kolejnymi urządzeniami są windy w szybach betonowych i samonośnych. Tutaj również są różne rodzaje napędów. Do użytku domowego windy hydrauliczne są najlepszym rozwiązaniem. Jednak tu mamy do wyboru jest windy elektryczne, pasowe i łańcuchowe.

Są to urządzenia, które poruszają się od 15 cm na sekundę do 1,5 m sekundę. Wszystko zależy od naszych potrzeb, możliwości oraz zasobów finansowych. Firma Shiro lift jest firmą, która specjalizuje się najmniejszych windach na rynku. Minimalna wielkość szybu, która potrzebujemy to 670x820 mm, ale mamy tez konfiguracje 600x1200mm i wiele innych.

Wybierając windę do domu naszym zdaniem najważniejszy jest komfort, bezpieczeństwo oraz cicha praca urządzenia. Dlatego jedynym produktem, który spełnia wszystkie te założenia jest winda hydrauliczna.

Firma Shiro Lift poszukując idealnej windy na rynku, która spełniała wszystkie założenia jest Arealift.
Odwiedziliśmy tą fabrykę w 2018 i zapoznaliśmy się z urządzeniami. Po pozytywnej sprzedaży oraz montażu urządzenia rozpoczęły się testy empiryczne. Zamontowaliśmy 3 windy. Pierwszą w domu opieki, drugą w domu prywatnym, a trzecią w bloku. Szczerze nas zaskoczyła jakość oraz trwałość urządzenia. Najtrudniejszym poligonem jest winda zamontowana w bloku wielorodzinnym gdzie jest 26 mieszkań i winda jest praktycznie użytkowana od rana do wieczora. Wiele osób odradzało nam windę hydrauliczną. Jednak my dzisiaj potwierdzamy nasze windy hydrauliczne to bardzo dobra jakość, którą możemy polecać wszystkim i wszędzie.

Dla użytkowników bardziej wymagających polecamy windy trakcyjne są to również bardzo dobre urządzenia. Dedykowane zwłaszcza do użytku na zewnątrz domu, w miejscach użyteczności publicznej oraz wszystkich miejscach gdzie winda jest eksploatowana przez cały dzień.

Więcej szczegółów zakładce: https://www.windadodomu.pl/windy-domowe


winda zewnętrzna bez szybowa