22 Oct
22Oct

Wiele osób niepełnosprawnych ma szansę na otrzymanie dofinansowania od PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na szereg udogodnień, które pomogą im funkcjonować w codziennym życiu. W poniższym artykule dowiecie się, w jaki sposób oraz gdzie można się starać o dofinansowanie, które pomoże zlikwidować bariery architektoniczne w Waszym najbliższym otoczeniu.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do uzyskania dofinansowania z PFRON jest uzyskanie zaświadczenia o niepełnosprawności. Dotacje z PFRON mogą otrzymać osoby posiadające pierwszą bądź drugą grupę inwalidzką. Uzyskanie takiego zaświadczenia jest obligatoryjne w przypadku starania się o dofinansowanie z PFRON.

Ze środków PFRON można uzyskać nawet 95% wartości urządzenia, które zlikwiduje bariery architektonicznie. Urządzenie, na które można otrzymać dofinansowanie to może być na przykład winda dla osób niepełnosprawnych, platforma przyschodowa, krzesełko przyschodowe, bądź podnośnik pionowy.

jak uzyskać dofinansowanie z pfron

Czy środki na likwidacje barier architektonicznych pochodzą z PFRON?

Tak, środki, które osoba niepełnosprawna może uzyskać na przystosowanie środowiska, w którym żyje, pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To, co jest bardzo ważne, to fakt, że PFRON nie zajmuje się rozdysponowywaniem środków finansowych. To zadanie należy do struktur lokalnych, takich jak PCPR-y, czyli Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, MOPS-y – Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej oraz MOPR-y – Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie. Osoba niepełnosprawna, starająca się o dofinansowanie z PFRON, powinna udać się do tych organizacji, z wnioskiem o pomoc w zakupie sprzętu. Wniosek należy pobrać z właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania i zameldowania, urzędu. Do dokumentu składanego w celu uzyskania dofinansowania z PFRON należy dołączyć kilka załączników:

- fakturę proformę na zakup urządzenia (windy dla osób niepełnosprawnych, platformy przyschodowej, krzesełka przyschodowego, bądź podnośnika pionowego),

- kosztorys – łączną sumę kosztów, z podziałem na pozycje, które będą opisywały etapy i narzędzia potrzebne do zmian architektonicznych.

Nasza firma na co dzień pomaga w przygotowaniu takich dokumentów. Mamy niezbędne doświadczenie we współpracy z jednostkami pomocy i osobami, które o taką pomoc się starają. Skontaktuj się z nami!

dofinansowanie dla niepełnosprawnych

Dofinansowania dla niepełnosprawnych – kiedy złożyć wniosek?

Najlepszym okresem do złożenia wniosku o dofinansowanie z PFRON jest początek roku. W wielu urzędach i strukturach lokalnych o przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność złożonych wniosków. Tylko w niektórych jednostkach wnioski można składać przez cały rok.

Informacja o dofinansowaniu z PFRON

O pozytywnym, bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku, zostaniecie Państwo poinformowani pisemnie. Następnym krokiem będzie spisanie umowy pomiędzy urzędem, a osobą niepełnosprawną, bądź jej przedstawicielem (opiekunem prawnym).

Gdzie szukać firmy, która zamontuje windę dla niepełnosprawnych?

Na rynku jest bardzo dużo firm, które realizują likwidację barier architektonicznych, montując windy dla niepełnosprawnych i inne pomocne urządzenia. Jedną z takich firm, która charakteryzuję się wieloletnim doświadczeniem, ale również może pochwalić się ponad przeciętną jakością urządzeń, jest firma Shiro Lift. Serdecznie zachęcamy Was do przejrzenia całej naszej witryny, która z pewnością pomoże poznać szczegóły naszej działalności. W szczególności zapraszamy do zakładek NASZE REALIZACJE oraz KONTAKT. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc Państwu w doborze idealnego urządzenia, które będzie odpowiadało Państwa potrzebom.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.