30 Sep
30Sep

Platformy przyschodowe to prosty lub krzywoliniowy tor jazdy, który najczęściej można spotkać w placówkach administracji publicznej jak na przykład urzędy, szkoły, banki czy różnorodne placówki kulturalne. Platformy przyschodowe mają zastosowanie również w domach, w których zamontowane są w formie zewnętrznej lub wewnętrznej. Platformy przyschodowe stosuje się, aby zminimalizować bariery architektoniczne, które mogą być przeszkodą w poruszaniu się dla osób niepełnosprawnych. Platforma przyschodowa umożliwia bezpieczny i komfortowy transport osoby niepełnosprawnej z punktu A do punktu B. Platformy przyschodowe to urządzenia, które są przystosowane do wszystkich rodzajów wózków, co jest ich ogromną zaletą.

Czym są platformy przyschodowe?

Platforma przyschodowa przystosowana do poruszania się osób niepełnosprawnych to urządzenie samoobsługowe, które posiada napęd dźwigowy. Platforma przyschodowa umożliwia przemieszczanie się osób na wózkach inwalidzkich po każdym rodzaju schodów – prostych i krętych. Platforma przyschodowa to idealne rozwiązanie do miejsc, w których nie ma możliwości zainstalowania windy lub rampy, gdyż jej montaż nie wymaga zmian architektonicznych. Jej instalacja jest równoległa do schodów. Konstrukcję takiego dźwigu można przystosować do prawie każdych schodów.

platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych

Platforma przyschodowa to niezwykle wygodne urządzenie dla osób niepełnosprawnych, jej montaż wymaga jedynie odpowiedniej szerokości schodów. Jedyną przeszkodą w montażu platformy przyschodowej mogą być zbyt wąskie schody.


W jaki sposób działa platforma przyschodowa?

Masa platformy przyschodowej jest niewielka, więc urządzenie to jest stosunkowo lekkie. Tak małą wagę osiągnięto, dzięki zastosowaniu konstrukcji z aluminium i stali nierdzewnej, która bardzo sprawnie transportuje osoby poruszające się na wózkach na kolejne poziomy. Platformę przyschodową należy przytwierdzić do ściany na schodach lub do specjalnych słupków samonośnych. Słupki te oraz szyny to elementy stałe, po których porusza się podest – jedyny ruchomy element w całej konstrukcji.

Ogromną zaletą platformy przyschodowej jest również jej obsługa, która nie jest skomplikowana. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może z łatwością samodzielnie korzystać z urządzenia. Prosty panel zamontowany przy platformie zaopatrzony jest w kilka przycisków. Jest to udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością, które bardzo często zdane są na pomoc opiekuna.

 

windy przyschodowe

Jakie są zalety platformy przyschodowej?

Dużą zaletą platformy przyschodowej jest jej konstrukcja, która może poruszać się po torze prostym i krzywolinijnym, dzięki temu to urządzenie można zastosować w wielu miejscach, nawet najbardziej nieprzystosowanych do montażu.

Platforma przyschodowa dzięki łatwej konstrukcji i prostej budowie, może być montowana na zewnątrz i wewnątrz, co daje mnóstwo możliwości zastosowania. Platforma przyschodowa, której montaż planowany jest na zewnątrz musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Konieczne są dodatkowe elementy ochraniające system zasilający i panel uruchamiający.


Zaletą platformy przyschodowej jest również zasilanie za pomocą akumulatora, co daje pewność, że urządzenie będzie działało pomimo braku prądu. To udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, ponieważ daje im możliwość poruszania się pomiędzy odległościami pomimo utrudnień w dostawienie prądu.

Dodatkowym, ale też estetycznym walorem platformy przyschodowej, jest możliwość stworzenia konstrukcji, która idealnie będzie pasować do wnętrza, w którym ma się znajdować. Pomalowanie elementów platformy na takie kolory, które pasują do wnętrza, jest bardzo istotne również ze względów psychologicznych. Kiedy dźwig nie odróżnia się od reszty elementów w pomieszczeniu nie budzi on niepokoju i nie powoduje stresu u osoby niepełnosprawnej.

Jakie są rodzaje platform przyschodowych?

Platformy przyschodowe można podzielić ze względu na powierzchnię, na której są montowane na:

- platformy na szynie prostej, które są przeznaczone do zamontowania na schodach prostych, bez zakrętów. Ten typ platformy przyschodowej stosowany jest na schodach bez poziomów, spoczników i zgięć. 

- platformy na szynie krzywolinijnej, przeznaczone do montażu na schodach prostych z półpiętrami lub na schodach zabiegowych oraz spiralnych.  Tor jazdy, po którym przemieszcza się platforma przyschodowa może być wygięty w dowolnym kierunku. Platformy przyschodowe na szynie krzywolinijnej można zamontować na każdych schodach, które posiadają odpowiednią szerokość schodków.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.