20 Nov
20Nov

Zdrowe, młode osoby pokonują schody w zaledwie kilka sekund. Tymczasem osoby starsze często z trudnością i strachem przed upadkiem wchodzą lub schodzą ze schodów. Nierzadko związane jest to też u nich z bólem. Rozwiązaniem na te problemy jest montaż windy w mieszkaniu. Na urządzenia, które pomagają w poruszaniu się po schodach, można uzyskać dofinansowanie z PFRON.

Dlaczego warto zamontować windę w mieszkaniu dla seniora?

Bariery architektoniczne potrafią mocno dać się we znaki seniorom i osobom niepełnosprawnym. Wysokie stopnie, strome schody utrudniają codzienność i są źródłem frustracji. Dzięki nowym i skutecznym sposobom na eliminowanie takich trudności w znaczący sposób poniosła się jakość życia osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki windom wielu z nich mogło odzyskać samodzielność, a co za tym idzie poczuć się znacznie lepiej. 

Winda w mieszkaniu - fotelik dla seniora

Winda krzesełkowa porusza się tuż nad schodami. Senior może wygodnie usiąść w fotelu i bezpiecznie przemieścić się w górę lub dół schodów. Urządzenie porusza się po torze zgodnym ze schodami, co powoduje, że można wyróżnić windy krzesełkowe prostoliniowe i krzywoliniowe. Windy krzywoliniowe są produkowane indywidualnie, ponieważ są dopasowane do konkretnych schodów. Ich cena może być wyższa niż standardowych, prostoliniowych. Krzesełko schodowe sprawdza się w wielu miejscach - domach prywatnych, przychodniach, szkołach. Można też korzystać z niego na zewnątrz, ponieważ nie ulega zniszczeniu. Fotelik spokojnie może posłużyć jako mała winda do mieszkania. Zasilany jest prądem i posiada wszelkie zabezpieczenia, które powodują, że pasażer nie jest narażony na wstrząsy i uderzenia.

Winda krzesełkowa to najtańszy sposób na bezpieczne poruszanie się po schodach. Jego montaż nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, a montaż zajmuje nie dużo czasu. Nie ma znaczenia też, czy schody, na których montowane jest krzesełko są długie i strome. Winda zaopatrzona jest również w podnóżek i pasy bezpieczeństwa, które zapewniają bezpieczny przejazd. Dodatkowo krzesełko wyposażone jest w joystick, czyli rodzaj przełącznika, ułatwiającego sterowanie windą. Niektóre modele posiadają również pilota. W przypadku, gdy zabraknie prądu w domu, urządzenie nadal może być używane, ponieważ posiada akumulator. Warto również wspomnieć o estetycznym wyglądzie krzesełka i możliwości wyboru tapicerki, która będzie pasować do wystroju wnętrza.

winda w mieszkaniu dwupoziomowym


Mała winda do mieszkania - winda wolnostojąca

O ile winda krzesełkowa musi być zamontowana przy schodach, o tyle wina wolnostojąca daje pewną dowolność. Można ją ulokować zarówno w salonie, jak i na korytarzu, czy przy schodach. Warunkiem koniecznym nie jest ściana. Dzięki temu windę można bardzo łatwo wpasować w wystrój mieszkania i sprawić, że nie tylko będzie funkcjonalna, ale i będzie się bardzo elegancko prezentować. Co więcej, aby zamontować windę wolnostojącą, nie trzeba przeprowadzać remontu, czy specjalnie przystosowywać budynek. Cała akcja montażowa trwa jeden dzień roboczy. Dostępne windy pozwalają na udźwig od 250 kg, co odpowiada dwóm osobom. Dostępne są również modele, które pozwalają na przewóz osoby na wózku inwalidzkim i jej opiekuna. Winda w mieszkaniu zapewnia szybkie i sprawne przemieszczanie się między poziomami. Windy bardzo łatwo się obsługuje. Panel w kabinie pozwala na intuicyjne zarządzanie urządzeniem.

Winda w mieszkaniu to bardzo pożądany element wyposażenia. Nowoczesne wzornictwo i elegancki design na pewno sprawni, że mieszkanie będzie luksusowe. W znacznym stopniu zwiększa wartość mieszkania, jest pewną inwestycją. W dodatku urządzenia są ciche, więc nie przeszkadzają w codziennym życiu domowników. Co więcej nie tylko senior będzie mógł z niej skorzystać. Winda sprawdzi się także przy przewożeniu wózków dziecięcych, zakupów, czy ciężkich przedmiotów na wyższe piętra domu. Niezaprzeczalną zaletą windy jest bezpieczeństwo i komfort, jaki oferuje ona seniorowi.

Co wybrać: krzesełko, czy windę wolnostojącą?

Mała winda do domu lub dwupoziomowego mieszkania sprawdzi się w przypadku, gdy senior mieszka razem z inną osobą o obniżonej sprawności ruchowej. Poleca się ją również w przypadku, gdy schody nie pozwalają na montaż krzesełka. Winda wolnostojąca w znaczny sposób podnosi standard mieszkania i w znacznym stopniu ułatwia w nim życie. Winda z krzesełkiem jest natomiast warta do rozważenia w przypadku, gdy będzie montowana dla osoby samotnie mieszkającej. Sprawdzi się również w przychodniach lub szkołach, czy urzędach.

Polska się zmienia, a wraz z nią Polki i Polacy, którzy co raz częściej planują swoje życie na emeryturze. Świadomi, że z biegiem czasu sprawność fizyczna znacznie się ogranicza, projektując swoje domy planują w nich windy. Winda to zawsze przewaga nad każdym innym urządzeniem, ze względu na swoje walory konstrukcyjne. Jednak najważniejsze, że pozwoli cieszyć się życiem we własnym domu do później starości. 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.