20 Nov
20Nov

Likwidacja barier architektonicznych jest niezwykle ważna dla osób niepełnosprawnych i ich bliskich. Często wysokie schody ograniczają osobom z uszkodzonym układem motorycznym możliwość poruszania się po własnym domu. Dom jednak powinien stanowić ostoję, miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie, niezależnie od tego, czy jesteśmy niepełnosprawni, czy nie. Na szczęście rozwijająca się technologia pozwala na likwidację barier architektonicznych poprzez instalację ułatwień, które pozwalają osobom na wózkach dostać się w każde miejsce w domu. Obecnie w zależności od potrzeb użytkownika, można skorzystać z kilku rozwiązań: windy na poddasze, platformy schodowej lub podnośnika pionowego. Jak wybrać najlepszą dla nas opcję? Podpowiadamy!

Winda na poddasze, czyli szybko i komfortowo

Winda na strych czy też winda na poddasze pozwala przenieść się na wyższy poziom każdemu. Będą z niej więc zadowoleni zarówno seniorzy poruszający się przy balkoniku lub o kulach, jak i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tak naprawdę winda na poddasze może zostać zainstalowana w każdym domu jednorodzinnym, a także w mieszkaniach, które obejmują dwie kondygnacje. Nie ogranicza nas tutaj wymóg lokowania windy na poddasze w holu, gdyż zajmuje ona tak niewiele miejsca, że możliwe jest zamontowanie windy na poddasze również w innych pomieszczeniach, jak salon czy jadalnia.

W naszej ofercie znajdą Państwo windy bezszybowe do domu, które dostępne są w kilku rozmiarach. Wielkość montowanej windy na poddasze zawsze uzależniona jest od potrzeb użytkownika, a także przestronności pomieszczenia, w którym ma mieć miejsce jej montaż. Jeżeli przestrzeń jest niewielka, najlepszym rozwiązaniem jest wybór windy jednoosobowej. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, można rozważyć wybór większego modelu windy na poddasze. Powietrzna winda na strych może jednocześnie przewieźć nawet 3 osoby i objąć kilka kondygnacji.

Zalety windy na poddasze:

 • Winda na strych jest najwygodniejsza dla osoby niepełnosprawnej. 
 • Montaż windy na poddasze nie wiąże się z koniecznością remontu. Jej instalacja jest szybka i bezproblemowa. 
 • Winda na poddasze zwiększa komfort wszystkich członków rodziny. Może z niej wygodnie korzystać każdy. Nowoczesne windy na poddasze są energooszczędne i nie generują wzrostu zużycia energii. 
 • Winda na poddasze pozwala w szybki sposób dostać się na wyższą kondygnację. 
 • Montaż windy na strych jest możliwy w każdym domu, gdyż zajmuje ona niewielką przestrzeń. 
 • Winda na poddasze stanowi stylowy element aranżacji wnętrza.

Mówiąc o windach na poddasze, warto wspomnieć również o wadach wynikających z ich użytkowania. W tym przypadku ogranicza nas jedynie fakt, że windy tego typu mogą być instalowane jedynie w pomieszczeniach. Nie należy montować tego typu wind na zewnątrz budynków.

Podnośnik pionowy wygodne rozwiązanie na niewielkie wysokości. W odróżnieniu od windy do domu podnośnik pionowy może być instalowany również na zewnątrz budynków. W przypadku domów jednorodzinnych montowany zazwyczaj jest jako środek wspomagający pokonanie schodów na taras. Podnośnik pionowy bez przeszkód jest wykorzystywany również we wnętrzach instytucji publicznych, gdzie pozwala niepełnosprawnym pokonać schody. Podnośnik pionowy różni się od windy na poddasze również tym, że może być wykorzystywany tylko do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oznacza to, że nie jest on przeznaczony dla osób z innymi dysfunkcjami układu motorycznego, które poruszają się przy balkoniku lub o kulach.


Zalety podnośników pionowych:

 • Podnośnik pionowy likwiduje zewnętrzne i wewnętrzne bariery architektoniczne. 
 • Nowoczesne podnośniki zajmują niewiele miejsca i można je swobodnie dostawić do schodów. 
 • Podnośnik to rozwiązanie kompaktowe. Dostępne modele cechują się niewielką powierzchnią. 
 • Te urządzenia są uniwersalne. Mogą zostać zastosowane zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej.

Podnośniki pionowe nie są jednak pozbawione wad. Do ich użycia niezbędne jest źródło zasilania, musimy więc pamiętać o tym podczas ich instalacji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że wysokość, na którą podnośniki mogą podnieść osobę niepełnosprawną, jest niższa niż w przypadku wind.

Platformy schodowe - alternatywa dla windy na poddasze

Platformy schodowe, podobnie jak podnośniki pionowe można zastosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W odróżnieniu od nich i od wind na poddasze, platformy montowane wzdłuż schodów. Z tego względu nie ma konieczności poszukiwania dogodnego miejsca na ich instalacje.

Zalety platform schodowych:

 • Platformy schodowe, podobnie jak windy na poddasze można wykorzystywać do transportu zarówno osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i seniorów. Wystarczy taką platformę wyposażyć w odpowiednie krzesełko. 
 • Platforma może być zastosowana w przypadku niemal wszystkich schodów. 
 • Złożona platforma schodowa zajmuje niewiele miejsca. 
 • Platforma wygląda estetycznie i wpisuje się w stylistykę wnętrz.

Platformy schodowe mają niewiele wad. Nie mogą z nich korzystać wszyscy użytkownicy, a czas, z jakim się poruszają, jest dłuższy niż ten, który zapewnia nam transport przy użyciu windy na poddasze.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.