29 Sep
29Sep

Jesień życia powinna być spokojna i pełna udogodnień, które pomogą seniorom w codziennych aktywnościach. Pokonywanie wysokich pięter, czy stromych schodów może okazać się gigantycznym wysiłkiem. Często starsze osoby po prostu nie dają rady pokonać pewnych przeszkód, które do tej pory nie sprawiały im trudności. Przebudowa domu, klatki schodowej czy generalny remont jest często dużym przedsięwzięciem, dlatego wiele osób decyduje się na montaż windy. Zamontowanie dźwigu osobowego związane jest z mniejszą ilością pracy oraz w niektórych przypadkach może okazać się tańsze. Oczywiście wszystko zależy od konstrukcji i rodzaju windy dla seniora.

Starzejące się społeczeństwo i jego potrzeby stawia przed gospodarką wyzwania. W sieci można znaleźć wiele informacji o projektach skierowanych dla osób starszych. Wśród nich znajdą się również programy, których głównym celem jest reorganizacja przestrzeni mieszkalnej, w taki sposób, by ułatwić z niej korzystanie osobom w podeszłym wieku. Ich zadaniem jest poprawa komfortu życia seniora.

Winda dla seniora – czy to dobry wybór?

Na rynku dostępnych jest wiele możliwych udogodnień, które ułatwiają seniorom poruszanie się. Najczęściej wybierane z nich to:

- schodołazy – inaczej nazywane transporterami schodowymi. Urządzenia takie jak schodołazy, pomagają osobom niepełnosprawnym lub takim, które mają trudności w poruszaniu się na pokonywanie schodów. Ze względu na swoją skompresowaną konstrukcję mogą być przewożone i używane wszędzie tam, gdzie budynek czy pomieszczenie nie jest dostosowane do poruszania się osoby niepełnosprawnej. Schodołazy możemy podzielić na wersje kroczące bądź gąsienicowe. Podział występuję ze względu na rodzaj napędu. Schodołazy mogą występować w dwóch formach – bez zamontowanego siedziska (w tej wersji istnieje możliwość podpięcia swojego) lub z zamontowanym krzesełkiem.

Oprócz wielu zalet schodołazy mają jedną dość dużą wadę. Wszystkie schodołazy zawsze potrzebują operatora, a więc jest potrzebna dodatkowa osoba, która będzie czuwała nad komfortem i stabilnością podczas przemieszczania się. Ta kwestia może okazać się niezwykle problematyczna, w szczególności dla starszych osób niepełnosprawnych, które mieszkają same. W przeciwności do wind schodołazy nie są samodzielnym urządzeniem.

Schodołazy mogą być również niebezpieczne z innych względów. Łączna waga urządzenia, dla osoby, o masie ciała w normie to około 160kg (osoba poruszająca się na schodołazie, urządzenie i manewrujący). Wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować wypadek i spaść ze schodów.

- krzesła przyschodowe – to najbardziej popularne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych z piętrem. W zależności od konstrukcji schodów możemy rozróżnić wersje prostoliniową bądź krzywoliniową. Mechanizm działania tej  konstrukcji jest bardzo prosty – silnik wciąga lub spuszcza po zamontowanej wzdłuż ściany szynie krzesło, które wyposażone jest zazwyczaj w pasy bezpieczeństwa. Zaletą krzesła przyschodowego jest jego rozmiar, dzięki swojej budowie zmieści się on nawet w bardzo wąskich klatkach, czy wejściach. Niektóre z modeli są obrotowe i ułatwiają wsiadanie i wysiadanie osobie niepełnosprawnej. Warto też wspomnieć, że sterowanie jest dużo prostsze, gdyż może odbywać się za pomocą joysticka umieszczonego na małym pilocie. To daje ogromną swobodę i samodzielność osobie niepełnosprawnej. Wadą krzeseł przyschodowych jest jednak to, że nie mogą być one wykorzystywane samodzielnie dla osób z dużymi ograniczeniami ruchowymi, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Osoby te, nie będą w stanie samodzielnie dostać się na krzesło przyschodowe. Zawsze będzie potrzebna pomoc drugiej osoby.

krzesełko przyschodowe dla seniora

- platformy i windy schodowe. Platformy i windy dla seniorów, to najlepsze i optymalne rozwiązanie. Wszystkie te urządzenia posiadają rozbudowane mechanizmy, które zbudowane są z atestowanych części i podnoszone hydraulicznie za pomocą napędu elektrycznego. Dzięki takiej konstrukcji windy dla seniorów są bezpieczne i wydajne. W zależności od zapotrzebowania seniora, czy osoby niepełnosprawnej mogą być to rozkładane platformy, które poruszają się po szynach. Takie platformy swoim wyglądem przypominają krzesła przyschodowe. Dźwig hydrauliczny może mieć również formę typowej windy, która jest najbardziej znaną formą i najbardziej powszechnie używaną przez osoby starsze.

platforma przyschodowa dla seniora

Winda dla seniora – cena

Winda dla seniora to najlepsze rozwiązanie do pomocy osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się. Windy dla seniorów posiadają możliwość samodzielnego obsługiwania, co jest zdecydowaną zaletą tych urządzeń. Senior może samodzielnie poruszać się, bez pomocy osób trzecich. Jedną z pierwszych kwestii, o którą pytają osoby zainteresowane montażem windy dla seniora to koszt, który często jest kluczowym elementem. 

Koszt windy dla seniora jest uzależniony od wielu czynników:

- windy dla seniora, która może być zewnętrzna lub wewnętrzna,

- wysokości podnoszenia,

- rodzaju napędu windy dla seniora.


Jeżeli są Państwo zainteresowani montażem widny dla seniora w swoim domu, to zapraszamy do kontaktu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w montażach wind dla seniorów. Nasz zespół szybko przygotuje indywidualne oferty, dopasowane do oczekiwań i możliwości klienta. Będą mogli Państwo zapoznać się z plusami i minusami każdego rozwiązania, a my odpowiemy na wszelkie pytania. Dodatkowo zaproponujemy różne oferty cenowe.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.