Każdy dom powinien być przystosowany dla jego mieszkańców i zaprojektowany w ten sposób, aby spełniać ich potrzeby. Budowa domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego może być problematyczna, jeżeli w domu znajduję się osoba niepełnosprawna lub osoba starsza. Takie osoby mają zupełnie inne potrzeby, o które również należy zadbać. Dobrze zdać sobie z tego sprawę już w momencie wybierania projektu domu. Zaplanowane w ten sposób działanie pozwoli odpowiednio przygotować strukturę domu oraz obniży koszt windy do domu jednorodzinnego.
Budowa domu w starym schemacie ogranicza dostęp osób niepełnosprawnych do niektórych przestrzeni. To bardzo problematyczne w szczególności, kiedy obecność właśnie tej osoby w miejscach niedostępnych jest istotna, ze względu na jej funkcje społeczne. Należy pamiętać o tym, że osoby niepełnosprawne ruchowo to nie tylko osoby poruszające się na wózkach, ale również starsze osoby, którym trudność sprawia codzienne poruszanie się.
Przy montażu windy w domu jednorodzinnym należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest montaż szybu, który umożliwi windzie poruszanie się pomiędzy piętrami. Obecnie windy w domu jednorodzinnym można zamontować jako windy w szybie szklanym lub zabudowanym na zewnątrz budynku. Wewnątrz budynku jest to możliwe w szybie betonowym lub w formie bezszybowej. Koszt windy w domu jednorodzinnym zależy w dużej mierze właśnie od tego czynnika. Warto zauważyć, że szyb powinien być przystosowany do możliwości budowlanych w obrębie domu jednorodzinnego.
Tak, podszybie to bardzo ważny element każdej windy montowanej nie tylko w domu jednorodzinnym. Zgodnie z terminologią podszybie to przestrzeń szybu poniżej poziomu najniższego przystanku. Winda montowana w systemie bezszybowym nie potrzebuje podszybia, więc z pewnością w takiej sytuacji koszt windy w domu jednorodzinnym ulegnie zmianie – będzie on niższy w porównaniu do innych modeli.
W potocznym rozumieniu nadszybie to odległość od najwyższego punktu windy, na ostatnim przystanku, do sufitu. Terminologia branżowa definiuje nadszybie tak: fragment szybu pomiędzy stropem a poziomem najwyższego przystanku. Ta przestrzeń jest potrzebna, by winda funkcjonowała bez zakłóceń i spełniała swoją funkcję. Jednocześnie forma nadszybia może wpływać na koszt windy w domu jednorodzinnym. Część domów może nie posiadać odpowiednich struktur, więc trzeba je stworzyć, co dodatnio wpływa na koszt windy w domu jednorodzinnym.
Koszt windy w domu jednorodzinnym zależy również od zasilania. Na rynku do wyboru są obecnie różnorodne rozwiązania. Bardzo ważnym elementem wpływającym na koszt windy w domu jednorodzinnym jest również mocowanie windy do ściany, o minimalnej grubości 25 cm. Ta struktura to jej niezwykle ważny element. Część domów nie posiada tak grubych ścian, więc przed montażem windy należy je wzmocnić lub wybudować – to również wpływa na koszt windy w domu jednorodzinnym.
Windą, którą rekomendujemy do zamontowania w domu jednorodzinnym, jest winda Home Lift. Jeżeli chodzi o koszt windy w domu jednorodzinnym, to jest ona najbardziej budżetowym rozwiązaniem, które sprawdzi się dla wielu rodzin. Winda jest wyprodukowana zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE i posiada wszystkie cechy dźwigów. Home lift posiada sterowany cyfrowo blok zaworowy NGV, teleskopowe automatyczne drzwi kabinowe oraz szynowe. Przywoływanie pojazdu to funkcja całkowicie automatyczna. Koszt montażu Home Lift w domu jednorodzinnym będzie proporcjonalny do wynikającej z niego wygody użytkowania. Home lift posiada minimalne wymiary szybu: podszybie 10 cm, a nadszybie 260 cm. Winda Home lift przeznaczona jest do domów jednorodzinnych, a jej maksymalny udźwig to aż 400 kg co otwiera przed jej użytkownikami duże możliwości jej wykorzystania. Z windy w tym samym czasie może korzystać do 5 osób. Dodatkowo winda Home lift przeznaczona do domów jednorodzinnych jest napędzana jednofazowym silnikiem o mocy 1,5 kW. Dużą zaletą windy Home lift jest jej wydłużona gwarancja, która wynosi 10 lat (opcja dodatkowo płatna).
Winda Home lift może zostać zamontowana do maksymalnej wysokości 12 m, otwiera to możliwość montażu 4 lub nawet 5 przystanków na jej trasie. Home lift to idealna winda w domu jednorodzinnym jednak może ona znaleźć zastosowanie również innych miejscach takich jak sklepy, apteki, przychodnie lekarskie, małe hotele czy zabytki. Oczywiście koszt windy w domu jednorodzinnym będzie różnił się od ceny montażu tej windy w innym miejscu.
Nasz artykuł znajdziesz również w: